Newsletter

Wpisz swój adres email, aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Za minutę otrzymasz mail weryfikujacy. Sprawdź proszę pocztę.

czwartek, 17 czerwca 2010

Jak Twoje oczekiwania wpływają na innych?


Ostatnio na moim blogu mogłeś przeczytać o samospełniającym się proroctwie. Pisałam w nim, że nasze nastawienie i oczekiwania odnośnie przyszłych wydarzeń mają wpływ na to, co nas spotyka i że często otrzymujemy to, czego się spodziewamy.


Dziś chciałabym kontynuować ten temat, przenieś go na grunt interpersonalny i sprawdzić jak samospełniające się proroctwo działa w relacjach z innymi.


Na początek przypomnij sobie opisany ostatnio szkolny eksperyment. Pamiętasz wyniki? Uważani za zdolnych uczniowie stawali się jeszcze lepsi. W znacznym stopniu wynikało to z nastawienia nauczycieli – bardziej przykładali się do prowadzenia zajęć, lepiej tłumaczyli materiał, więcej wymagali. Lepsze wyniki uczniów to także konsekwencja efektu potwierdzania oczekiwań. Uczniowie, mając poczucie, że są zdolni i że za takich ma ich nauczyciel, nie chcieli go zawieść i w związku z tym bardziej przykładali się to nauki.


W psychologii perswazji mamy do czynienia z prawem potwierdzania oczekiwań.


Mówi ono o tym , że gdy komuś ufamy lub szanujemy go i oczekuje on od nas wykonania pewnego zadania lub uzyskania określonych wyników, to dążymy do tego, aby te jego oczekiwania spełnić.

Co ciekawe nie analizujemy przy tym, czy przyniesie nam to pozytywne czy negatywne skutki.

Z tego prawa jasno wynika jak ważna jest w Oriflame rola sponsora. On jest ekspertem, ma wiedze, którą się dzieli, pomaga nam w naszej drodze do sukcesu. Darzymy go więc szacunkiem i zaufaniem. Gdy widzi w nas potencjał, wierzy w nasz sukces i mówi nam o swoich oczekiwaniach, nie chcemy go zawieść i robimy wszystko, by tym oczekiwaniom sprostać.


Warto więc zastanowić się, co przekazuję swoim konsultantom, jakie mam wobec nich oczekiwania – te komunikowane i te w mojej głowie (które - jak już wiesz - przekładają się na Twoje zachowania wobec danej osoby)?

Dziwisz się, że Twój nowy konsultant nie złożył 200 PP? A powiedziałeś mu o tym, że takie zamówienie jest w zasięgu jego ręki i że za właśnie tyle zamawiają nowi konsultanci?

Zastanów się nad tym. Oczywiście efekt potwierdzania oczekiwań działa też w wielu innych sytuacjach, warto mieć go więc na uwadze w kontaktach z drugą osobą.


O procesie potwierdzania oczekiwań możesz też przeczytać na blogu Psychologia Biznesu

5 komentarzy:

  1. A jak wytłumaczyć fakt, gdy sponsor daje przykład, wspiera grupę, wierzy w mozliwości każdego z osobna, daje wiele, a grupa mimo to nic nie robi? Zbytnie rozpieszczanie też niczego dobrego nie przynosi. Jak się daje zbyt wiele, rozpieszcza się za bardzo ludzi, oni wtedy myślą, że od zawsze im się to należy i czy pracują czy nie, sponsor musi ich wspierać.
    Bardzo często tak się dzieje. Za mało wsparcia - źle, dużo wsparcia - jeszcze gorzej. Jak to wytłumaczyć, taką totalną niewdzięczność ludzi?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak widzisz w tym wpisie zwracam uwagę na OCZEKIWANIA czasem jest tak ze sponsor daje z siebie naprawde duzo ale nie oczekuje niczego od swojego zespolu i wtedy zespol nic nie robi

    masz racje ani zbytnie rozpieszczane ani zbytnie przykrecanie sroby nie dziala w pracy lidera szalenie istotna jest harmonia i wysrodkowanie
    i mysle sobie jeszcze ze ludzie wcale nie sa niewdzieczni - czasem po prostu nieodpowiednio sie zachowuja

    pozdarwiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Czyli Magdaleno
    Jak daję "coś" z siebie zepołowi to powinnam powiedzieć wprost o swoich oczekiwaniach?
    Że np. mogą liczyć na pomoc taką i taką a w zamian oczekuję, żeby np. przychodzili na cotygodniowe spotkania czy składali zamówienia za 200pp?

    OdpowiedzUsuń
  4. Anonimie moim zdaniem

    dajesz z siebie cos osobom z ktorymi wspolpracujesz a z tymi osobami ustalasz pewne zasady i od nich oczywiscie wymagasz rzeczy ktore wczesniej z nimi ustalilas moze to byc 200 pp obecnosc na spotkaniu codzienna rekrutacja itd

    to co istotne w moim odczuciu - jesli chcesz od kopgos czegos oczekiwac powiedz mu o tym i uwierz w to ze on moze to zrobic

    powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak to wszysko co jest tu poruszane to prawda ,,ale nie wzielismy na uwage ludzi upartych i zawistnych takie osoby niszcza cala grupe .Trzeba przemyslec i to naprawde czesto jak podejsc do danej osoby .Tego typu ludzi powinno sie olewac ,a one same z zazdrosci beda sie przyblizac.

    OdpowiedzUsuń

Mój profil na facebook'u