Newsletter

Wpisz swój adres email, aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Za minutę otrzymasz mail weryfikujacy. Sprawdź proszę pocztę.

niedziela, 10 października 2010

Zapanuj nad czasem!


Czujesz, że brakuje Ci czasu? Wciąż gdzieś gnasz? Robisz wszystko na ostatnią chwilę?
Często w ciągu dnia robisz wiele rzeczy w pośpiechu? Masz wrażenie, że w pracy kręcisz się?

Wielu z nas ma problem z efektywnym wykorzystaniem swojego czasu, zachowaniem odpowiednich proporcji między pracą, czasem dla bliskich, dbaniem o zdrowie i własny rozwój.

W głowach niejednego pojawia się pytanie: w jaki sposób planować, by znaleźć czas na wszystko, co dla nas ważne?


Pewnie znasz opowieść o nauczycielu, który do zobrazowania skutecznego wykorzystania czasu użył słoika. Najpierw wypełnił go dużymi kamieniami i spytał swoich uczniów, czy coś jeszcze zmieści się do środka. Gdy oni zaprzeczyli wsypał do słoika żwir, który wypełnił przerwy między kamieniami, a później dosypał jeszcze piasek.

Co by się stało, gdyby nauczyciel zaczął od piasku? Czy wtedy udałoby mu się włożyć do słoika duże kamienie?

Ten słoik może obrazować nasze życie. Kamienie stanowią rzeczy dla nas najważniejsze (dla każdego mogą być one inne), żwir i piasek to mniej istotne rzeczy, które jednak zwykle wypełniają nasz dzień. Gdy pojawia się ich wiele, często brakuje nam czasu na zajęcie się tymi istotnymi rzeczami. Zaganiani, zapracowani nie mamy już siły, by spędzić czas z rodziną, zrobić coś dla swojego zdrowia, przeczytać wartościową książkę, porozmawiać ze swoim liderem.

Dlatego planując swój czas, zaczynaj od tego, co jest naprawdę dla Ciebie ważne, co wnosi nową jakość do Twojego życia. Oczywiście nie jest to łatwe, gdyż te ważne rzeczy rzadko krzyczą – „zrób mnie teraz”, a codzienne sprawy potrafią głośno domagać się o zwrócenie na nie uwagi. Stąd niezbędne jest wygospodarowanie w swoim terminarzu miejsca i wpisanie „kamieni”. Gdy umieścisz je w swoim planie dnia i przeznaczysz na nie określony czas, łatwiej będzie Ci zająć się nimi.

Do spraw ważnych należą działania długofalowe, które nie przynoszą widocznych efektów od razu – np. szkolenie konsultantów, kreowanie liderów, budowanie relacji z zespołem, analiza swojej pracy, tworzenie wizerunku w sieci, rozwój własny. Czasem między jednym a drugim spotkaniem rekrutacyjnym trudno nam znaleźć czas na książkę, która mogłaby znacząco podnieść naszą efektywność.

Warto więc poszukać równowagi i zastanowić się nad podejmowanymi działaniamiczy robię rzeczy, które rzeczywiście są ważne i w długiej perspektywie przynoszą mi znaczące korzyści? A może jest tak, że skupiam się na drobnostkach? Pomyśl, co przyniesie Ci większe korzyści za rok lub dwa:
- obsługa 15 klientów czy zaproszenie ich do Oriflame, wyszkolenie i zachęcenie, by one polecały kosmetyki i plan marketingowy swoim znajomym?
- rekrutowanie nowego konsultanta czy wyszkolenie już posiadanego, aby sam rekrutował?

Oczywiście działania długofalowe w pierwszym momencie wymagają od nas sporo pracy, poświęcenia większej ilości czasu i uwagi. Mogą też spowodować, że na początku zarobimy mniej lub nie odczujemy wzrostu wynagrodzenia, jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwalają nam odnieść większe korzyści finansowe i angażować mniej swojego czasu.

Zachęcam Cię dziś, abyś przyjrzał się swojej pracy. Pomyśl, co robisz na co dzień i ile z tych rzeczy jest naprawdę ważnych dla Twojego rozwoju i w ogóle dla Ciebie.
Czy chciałbyś coś zmienić? Co zrobisz, aby te zmiany wprowadzisz? Czy są jakieś działania, które mógłbyś zlecić innym? A może są takie, które możesz zupełnie wyeliminować?

W środę zaproponuję ćwiczenie, które pomoże Ci w refleksji nad Twoim czasem.

1 komentarz:

  1. Świetny wpis! Nawet nie zdawałam sprawy, co w moim planowaniu i wykorzystaniu czasu idzie źle. Brałam na siebie wiele obowiązków, gubiłam się w tym, robiłam nie to, co potrzeba. Dzięki za tak przydatny tekst!

    OdpowiedzUsuń

Mój profil na facebook'u